Як органи виконавчої влади надавали БППД в 2020 році

Міністерства та інші ЦОВВ зобов’язані надавати безоплатну первинну правову допомогу (БППД) відповідно до ст.9 ЗУ “Про БПД”. Це маловідома інформація, в інформаційному просторі переважає думка, що БППД можуть надавати виключно підрозділи Координаційного центру з надання правової допомоги.

Щоб актуалізувати проблему, громадська організація «Українська Демократія» (далі – Організація) опрацювала інформацію, отриману від 19 міністерств, 52 інших ЦОВВ, 24 ОДА та КМДА, щодо надання цими органами протягом 2020 року безоплатної первинної правової допомоги.

За результатами опрацювання було встановлено наступне.

Не надавали послуги БППД з причини ненадходження відповідних звернень: 5 міністерств (Мінфін, Мінцифра, Мінмолодьспорт, Мінінфраструктури та Міноборони), 39 інших ЦОВВ та 3 ОДА (Хмельницька, Миколаївська та Одеська).

1 міністерство (Мінрегіон) та 1 інший ЦОВВ (Держкіно) помилково вважають, що відсутність в їх положеннях повноваження надавати БППД звільняє їх від такого обов’язку.

Порушують порядок розгляду письмових звернень осіб про надання БППД (встановлений ст.10 ЗУ «Про БПД»), розглядаючи їх за ЗУ «Про звернення громадян»: 5 міністерств (Міндовкілля, МВС, Мінсоцполітики, МЗС та Мінветеранів), 4 інших ЦОВВ (ДАБІ, ПФУ, Укравтодор та Центральний орган управління поліції) та 5 ОДА (Черкаська, Вінницька, Львівська, Житомирська та Чернігівська).

Більшість державних секретарів міністерств та керівників інших ЦОВВ не виконують обов’язки щодо організації та контролю виконання апаратами їх органів ЗУ «Про БПД» (ст.10 та ст.19 ЗУ «Про ЦОВВ») адже їх служби діловодства не ведуть облік звернень про надання БППД, структурні підрозділи з контролю не перевіряють та не інформують їх про стан виконання апаратами ЗУ «Про БПД».

Графіки особистого прийому осіб щодо надання БППД підготовлено та оприлюднено лише 2 ЦОВВ (Укртрансбезпека та Держпраці) та 10 ОДА (Сумська, Донецька, Харківська, Одеська, Кіровоградська, Рівненська, Дніпропетровська, Волинська, Миколаївська, Херсонська).

Лише декілька міністерств та інших ЦОВВ привели свої НПА у відповідність до ЗУ «Про БПД» (пункт 8 розділу VI Закону), видавши відповідні акти щодо організації надання БППД цими органами: 1 міністерство – МОЗ та 2 інших ЦОВВ (Держатомрегулювання та Держспецзв’язок).

Взагалі не організовано надання БППД в наступних ОДА: Київська, Хмельницька, Житомирська, Львівська, Вінницька, Черкаська, Чернігівська.

Враховуючи труднощі, які мають органи виконавчої влади щодо розуміння реалізації норм Закону, Організація підготувала та надіслала до цих органів Методичні рекомендації у вигляді питань-відповідей щодо практичного застосування ЗУ «Про БПД». 

Просимо громадськість звертатись до органів виконавчої влади за отриманням послуг БППД (отриманням правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань тощо відповідно до переліку згідно ст.7 Закону). Ці питання-відповіді стануть вам у нагоді https://bit.ly/3fiaLw4

 

Дивіться також

Що не так з Мінцифрою? Відкритий уряд
Записки активіста: Мін'юст Права людини